امروزه سیستم ارت در ساختمان های مسکونی به  یکی از ضروریات در تاسیسات برق تبدیل شده است.سیستم ارت

وجود چاه ارت از دو جهت حائز اهمیت است :

۱- حفاظت الکتریکی لوازم برقی

۲- حفاظت جان در مقابل برق گرفتگی

در مورد اول ،  چنانچه نشتی جریان برق در قطعات برقی یک مصرف کننده به شاسی فلزی دستگاه وجود داشته باشد به مرور زمان باعث سوختن وسیله برقی میگردد(اتصال کوتاه). در این حالت به محض ایجاد نشتی، وجود  ارت باعث انتقال جریان برق از بدنه به زمین شده و فیوز مربوطه جریان برق را قطع میکند و از سوختن دستگاه جلوگبری می شود. سپس میتوان با کمترین هزینه مشکل را برطرف نمود.

در مورد دوم ، ارتینگ باعث انتقال جریان برق القایی بوجود آمده در بدنه فلزی لوازم برقی به زمین میگردد. گاها اتفاق افتاده با تماس دست با لوازم برقی، زمانیکه یک دستگاه برقی مانند تستر ،مایکروفر و یا یخچال در حال کار کردن است احساس لرزش خفیف میکنیم در این هنگام اگر با یک فازمتر بدنه فلزی را تست کنیم میبینیم که فازمتر روشن میشود.

حفاظت ارتینگ

خب این قضیه کاملا طبیعی است و شامل تمام لوازم برقی میگردد و لی هر چه دستگاه دارای توان مصرفی بیشتری باشد ، جریان القایی نیز قویتر خواهد بود.

این مورد وقتی خطرناک میشود که با دست خیس بدنه دستگاه را لمس کنید و یا از طریق پاها با کف زمین ارتباط داشته باشید که در واقع بدن شما نقش ارت را ایفا میکند. پس لزوم وجود ارت کاملا محسوس می باشد.

وجود ارت در ساختمانهای مسکونی ضروریست خصوصا در آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی.

اما اگر ساختمان مجهز به چاه ارت و سیمکشی ارت نبود ، حدالامکان باید برای آشپزخانه که محل استفاده اصلی لوازم پرمصرف برقی است فکری کرد.

ما چند راه را برای حل این مشکل پیشنهاد می کنیم که امیدواریم بکارتان بیاید:

اگر پنجره آشپزخانه شما در مجاورت حیاط یا باغچه منزل قراردارد (طبقات پایین) میتوان یک میله ارت مسی را در باغچه فرو برد و بوسیله یک رشته سیم نمره ۲٫۵ از میله ارت تا بدنه همه لوازم برقی انشعاب گرفت.

میله ارت

چنانچه عملیات فوق مقدور نبود میتوان توسط یک رشته سیم برق لوازم برقی را به شیر آب و پنجره های فلزی متصل کرد.

ممکن است منزل شما مجهز با سیستم ارتینگ باشد ولی به دلیل استفاده از سه راهی برق و یا محافظ های برق غیر ارت دار نتوانید از این مزیت استفاده کنید، پس در انتخاب محافظ یا سه راهی دقت لازم را داشته باشید.

ارتینگ آشپزخانه
ارت آشپزخانه