فایلهای ویدئویی از آموزش برق ساختمان

 

فرکانس برق در کشورهای مختلف

اکثر کشورهای جهان سیستمهای الکتریکی‌شان را روی یکی از دو فرکانس ۶۰ و ۵۰ هرتز استاندارد کرده‌اند. لیست کشورهای ۶۰ هرتز که اغلبشان در دنیای جدید قرار دارند کوتاهتر است، اما نمی‌توان گفت که ۶۰ هرتز کمتر معمول است.
کشورهای ۶۰ هرتز عبارتند از: ساموای امریکا ، آنتیگوا و باربودا ، آروبا ، باهاماس ، بلیز ، برمودا ، کانادا ، جزایر کیمان ، کلمبیا ، کاستاریکا ، کوبا ، جمهوری دمونیکن ، السالوادور ، پلینسیای فرانسه ، گوام ، گواتمالا ، گیانا ، هاییتی ، هندوراس ، کره جنوبی ، لیبریا ، جزایر مارشال ، مکزیک ، میکرونسیا ، مونت سرات ، نیکاراگویه ، جزایر ماریانای شمالی ، پالایو ، پاناما ، پرو ، فیلیپین ، پرتوریکو ، ساین کیتس و نویس ، سورینام ، تایوان ، ترینیداد توباگو ، جزایر ترکس و کیاکوس ، ایالات متحده ، ونزولا ، جزایر ویرجین ، جزیره ویک.
این کشورها دارای سیستمهایی با فرکانس مختلط ۶۰ و ۵۰ هرتز‌اند: بحرین ، برزیل (اغلب فرکانس ۶۰) ، ژاپن (فرکانس ۶۰ هرتز در زمان حضور غربیها).
اغلب کشورها به گونه‌ای استاندارد تلویزیون شان را انتخاب کرده اند که با فرکانس خطوط برقشان متناسب باشد. استاندارد NTSC برای کار با فرکانس خطوط برق ۶۰ هرتز طراحی شده است، در حالیکه PAL و SECAM برای فرکانس خطوط ۵۰ هرتز طراحی شده است، اما نسخه ۶۰ هرتز PAL هم وجود دارد، برای مثال در برزیل PAL-M ارائه دهنده وضوح PAL و چشمک تصویر پایین NTSC است.
 کاربردهای ساحلی و دریایی ممکن است گاها فرکانس ۴۰۰ هرتز را به علت مزیتهای مختلف فنی مورد استفاده قرار دهند. برق ۱۶٫۶۷ هرتزی هم هنوز در برخی از سیستمهای راه آهن اروپا مانند سوئد به چشم می‌خورد.
توزیع برق و تغذیه خانگی

 
بر خلاف جریان DC ، جریان AC را می‌توان توسط یک ترانسفورماتور به سطوح مختلف ولتاژی انتقال داد. هر چه میزان ولتاژ افزایش یابد، انتقال توان هم موثرتر صورت خواهد گرفت. افزایش میزان قابلیت انتقال توان به علت قانون اهم است، تلفات انرژی الکتریکی وابسته به عبور جریان از یک هادی است. تلفات توان به علت جریان توسط رابطه P = Ri2t محاسبه می‌شود، بنابراین اگر جریان دو برابر شود، تلفات چهار برابر خواهد شد.
با استفاده از ترانسفورماتور ، ولتاژ را می‌توانیم به یک ولتاژ بالا افزایش دهیم تا بتوانیم توان را در طول فواصل بلند در سطح جریان پایین انتقال داده و در نتیجه تلفات کاهش یابد. سپس می‌توانیم ولتاژ را دوباره به سطحی که برای تغذیه خانگی بی خطر باشد، کاهش دهیم.
در بسیاری از موارد تنها یک برق تک فاز برای تغذیه روشنایی خیابانها یا مصرف کننده‌های خانگی مورد نیاز است. وقتی که یک سیستم توان الکتریکی سه فاز داریم، یک کابل چهارمی که خنثی است را در توزیع خیابانی قرار می‌دهیم تا برای هر خانه یک مدار کامل را فراهم کنیم، «یعنی هر خانه می‌تواند از یکی از کابلهای فاز و کابل خنثی برای مصرف استفاده کند». خانه‌های مختلف در خیابان از فازهای مختلف استفاده می‌کنند یا وقتی که مصرف کننده‌های زیادی به سیستم متصلند، آنها را به صورت مساوی در طول برق سه فاز پخش می‌کنند تا بار روی سیستم متعادل شود. بنابراین کابل تغذیه هر خانه معمولا تنها شامل یک هادی فاز و نول و احتمالا با یک پوشش آهنی زمین شده ، است.
برای اطمینان یک سیم سومی هم اغلب بین هر یک از وسایل الکتریکی در خانه و صفحه سوییچ الکتریکی اصلی یا جعبه فیوز وصل می‌شود. این سیم سوم در انگلستان و اکثر کشورهای انگلیسی زبان سیم earth و در آمریکا سیم ground خوانده می‌شود. در صفحه سوییچ اصلی سیم earth را به سیم نول و نیز به یک تیرک متصل به زمین یا هر نقطه earth در دسترس (برای آمریکاییها نقطه ground) نظیر لوله آب ، متصل می‌کنند.
در صورت وقوع خطا ، سیم زمین می‌تواند جریان کافی را برای راه اندازی یک فیوز و جدا کردن مدار دارای خطا ، از خود عبور دهد. همچنین اتصال زمین به این مفهوم است که ساختمان مجاور دارای ولتاژی برابر ولتاژ نقطه خنثی است. شایعترین نوع خطای الکتریکی (شوک) در صورتی رخ می‌دهد که شیئی (معمولاً یک نفر) بطور تصادفی بین یک هادی فاز و زمین مداری تشکیل دهد. در این صورت یک جریان خطا از فاز به زمین ایجاد می‌شود که به جریان پس ماند معروف است. یک مدار شکن جریان پس ماند طراحی شده است تا چنین مشکلی را شناسایی کند و مدار را قبل از اینکه شوک الکتریکی منجر به مرگ شود قطع کند. 
در کاربردهای صنعتی (سه فاز) بسیاری از قسمتهای مجزای سیستم خنثی به زمین متصلند که این امر موجب می‌شود تا جریان های کوچک زمین ، که همواره بین یک ژنراتور و یک مصرف کننده (بار) در حال عبور هستند را متعادل کند. این سیستم زمین کردن این اطمینان را به ما می دهد که اگر خطایی رخ دهد، جریانی که از نقطه خنثی می گذرد به یک سطح قابل کنترل محدود شده باشد. این روش به سیستم خنثی زمین چندگانه معروف است.

مجله برق

سیمکشی

نمونه کار از پروژه های اخیر

سیمکشی برق

خدمات برق ساختمان

برقکار ساختمان

پیمانکار تاسیسات برق ساختمان

برقکار ساختمان

نور پردازی

سیمکشی برق

آموزش برق

برق ساختمان

دانستنیهای جالب برق

سیمکشی

طراحی الکترونیک

برقکاری ساختمان

راه اندازی شبکه کامپیوتر

برق ساختمان

کالای برق

دانستنی های برق ساختمان 

علایم اختصاری کابلهای لاستیکی و پلاستیکی 

۱-کابل با هادی مسی مطابق استاندارد VDE N
۲-کابل با هادی آلومینیومی مطابق استاندارد NA
۳-عایق پروتودور PVCاولین Y در توالی حرف Y
۴-عایق پروتونن PETاولین Y2 در توالی حرف Y2
۵-علامت کاغذ متالیزه دور عایق سیم H
۶-باندراژ محافظ فولادی F
۷-باندراژ محافظ فولادی R
۸-باندراژ محافظ فولادی به شکل نوار B
۹-هادی مسی متمرکز در کابلهای فشار ضعیف C
۱۰-علامت سیم صفر که بصورت لوله دور عایق سه سیم دیگر پیچیده شده C
۱۱-سیم زمین C
۱۲-کابل خرطومی CW
۱۳-غلاف مسی S
۱۴-مفتول نگهدارنده برای کابلها در هوا T
۱۵-غلاف پروتودور Y
۱۶-روپوش پروتونن Y2

 

بعد از حروف اختصاری تعداد سیم های داخل کابل و مقطع آنها با عدد مشخص و نوع مقطع با حروف زیر تعیین می شود : 

r : مقطع گرد s : مقطع مثلثی e : هادی یک رشته ای m : هادی چند رشته ای

معمولاً ولتاژ نامی فازی را با Vo و ولتاژ خطی را با حرف V بعد از علامات اختصاری ذکر می کنند.

مثال : مشخصات کابل زیر را بخوانید. NYY 3*50+ 25    sm(0/6 /1kv)

کابل سه فاز با هادی مسی به مقطع ۵۰ میلی متر مربع و سیم نول به مقطع ۲۵ میلی مترمربع با مقطع مثلثی چند رشته ای با عایق و غلاف پروتودور (pvc) برای ولتاژ ۶/۰ کیلو

وات فازی و ۱ کیلو ولت خطی بدون محافظ. چون این کابل دارای نوار محافظ نیست در جایی مصرف می شود که هیچگونه فشار مکانیکی به آن وارد نشود.


 


انتقال برق بوسیله کابل های نانولوله کربنی

طبق گفته محققان در دانشگاه رایس رسانایی الکتریکی کابل‌های نانولوله‌ای می‌تواند در حد رسانایی سیم‌های فلزی باشد، در حالیکه وزن آنها بسیار کمتر است. این محققان با نانولوله‌های کربنی دو جداره یک کابل انتقال برق ساخته و بوسیله آن یک لامپ فلورسانت را در ولتاژ استاندارد شبکه روشن کردند.

 

اریک باریرا از دانشگاه رایس و یکی از این محققان، می‌گوید که کابل‌های بسیار رسانای مبتنی بر نانولوله‌های کربنی می‌توانند کارایی همانند کابل‌های فلزی مرسوم داشته باشد و در همان حال وزن آنها حدود یک ششم باشد. این کابل‌ها را می‌توان در کاربردهای نظیر صنایع هواپیمایی و خودروسازی که در آنها وزن یک فاکتور مهم است، بطور گسترده استفاده کرد و حتی ممکن است در آینده جایگزین سیم‌کشی مرسوم در خانه‌ها شوند. 

           


چرا پرنده‌ها دچار برق گرفتگی نمی‌شوند؟

بی‌شک هنگام عبور از خیابان، پرندگانی را دیده‌اید که در حین پرواز، ناگهان روی سیم‌های انتقال برق فرود می‌آیند و احتمالا این سوال برای شما مطرح شده است که به رغم وجود جریانی با ولتاژ بالا در این سیم‌ها چرا این پرندگان دچار برق گرفتگی نمی‌شوند؟

حقیقت این است که روی این سیم‌ها هیچ پوشش عایقی هم وجود ندارد و به همین علت قرار گرفتن این سیم‌ها در ارتفاعات کم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تنها دلیلی که موجب می‌شود پرندگان بندرت در این شرایط، دچار برق گرفتگی شوند، این است که وقتی پرندگان روی این سیم‌ها می‌نشینند تنها با سطح سیم‌ها در تماس هستند و بدن آنها با هیچ جای دیگری در ارتباط نیست.

انرژی الکتریکی نیز مانند دیگر انواع انرژی در جهتی  حرکت می‌کند که به حالتی از موازنه یا تعادل دست یابد.

به عبارت دیگر، انرژی از مناطقی که انرژی در آنجا بیشتر است، به مناطقی که با کمبود انرژی مواجه است جریان پیدا می‌کند و همیشه برای رسیدن به این وضعیت، مسیری را انتخاب می‌کند که با مقاومت کمتری در طول مسیر حرکت روبه‌رو شود.

اگر پرنده یک پای خود را روی سیم برق قرار دهد و پای دیگرش را روی سطح زمین یا سیم دیگری با ولتاژ کمتر بگذارد، با مشکل برق گرفتگی مواجه خواهد شد، اما در شرایطی که هر دو پایش روی یک سیم برق باشد یا یک پای این پرنده روی سیمی با همان ولتاژ قرار گرفته باشد، هیچ خطری پرنده را تهدید نخواهد کرد بنابراین جریان هیچ مسیری را برای انتقال پیدا نخواهد کرد و در همان مسیر سیم که کمترین مقاومت ممکن را دارد باقی می‌ماند.

می‌توان گفت، تنها در شرایطی که جریان از بدن پرنده عبور کند و از یک مسیر با ولتاژ بالا به مسیر دیگری با ولتاژ پایین منتقل شود، پرنده دچار برق‌گرفتگی می‌شود.

انسان‌ها نیز اگر دو دست خودشان را روی یک سیم برق بگذارند و از آن آویزان شوند، تا زمانی که به زمین یا دکل‌های مخابراتی نزدیک نشوند با مشکل برق گرفتگی مواجه نخواهند شد، چرا که در چنین وضعیتی هیچ مسیری برای عبور جریان برق از بدن فرد وجود نخواهد داشت. در عین حال هیچگاه به شما توصیه نمی‌کنیم چنین کاری را امتحان کنید.

برای اثبات این حقیقت در ذهن‌تان تنها کافی است سرتان را رو به آسمان بلند کنید و نگاهی به پرندگانی بیندازید که روی این سیم‌ها فرود می‌آیند و پس از رفع خستگی به پرواز در آسمان ادامه می‌دهند.


دانستنی های برق ساختمان


 

 

بلندترین دکل‌ انتقال برق فشار قوی

بلندترین دکل‌ انتقال برق فشار قوی جهان به ارتفاع ۳۸۰ متر جهت انتقال ولتاژ فشار قوی DC فوق العاده بالا به میزان ۱۱۰۰کیلوولت در چین ساخته شده است. ولتاژ فوق العاده بالا یا UHV به عنوان ولتاژ ۱۰۰۰ کیلووات و بالاتر در جریان متناوب و ۸۰۰ کیلووات و بالاتر در جریان مستقیم تعریف می شود.این خط با استفاده از دکلهای بسیار بزگ بر روی رودخانه Yangtze (یانگ تسه) قرار گرفته است. طول این خط در حدود ۲,۰۵۳ مایل می باشد.

 

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

 

مشکل موجود در این پروژه این بود که چگونه می توان برقی که در غرب چین تولید می شود را به شرق چین انتقال داد. اینکار فقط با انتقال به صورت ولتاژ فشار قوی فوق العاده بالا DC امکان پذیر می باشد.

 

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

 

این خط فشار قوی از منطقه خودمختار Xinxiang شروع شده و در شرقی ترین نقطه چین در شهر Wuhu واقع در استان Anhui به پایان می رسد.ظرفیت انتقال این خط ۱۲ میلیون کیلووات می باشد.

 

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

 

در حال حاضر حدود ۳۰۰۰۰ کیلومتر از خطوط انتقال نیرو UHV در حال ساخت در چین وجود دارد. در ویدیو زیر تکنیسین‌های برق را مشاهده می کنید، که در میان ابر و مه و باد شدید در ارتفاع ۳۸۰ متری از سطح زمین، در حال آخرین بازرسی‌ها و چک‌ها هستند تا این برج‌های بلند را آماده افتتاح کنند.

 


 

 
 مضرات لامپهای کم مصرف

امروزه استفاده از لامپ های CFL ( لامپ فلورسنت فشرده) که با نام لامپ کم مصرف در ایران شناخته می شوند، به دلیل پایین بودن میزان مصرف انرژیشان بیشتر در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این لامپ ها از جیوه برای ایجاد روشنایی استفاده شده است.اگرچه جیوه یک ماده شیمیایی ضروری در برخی از فرآیندهای صنعتی و محصولات است،ولی بهتر است از استفاده این ماده اجتناب شود.لامپ های فلورسنت فشرده (Compact fluorescent bulbs) باعث آلوده شدن خانه ها و محیط زیست می شوند.یکی از مهم‌ترین خطرات لامپ‌های کم‌مصرف در زمان شکستن آن‌ها ایجاد می‌شود. از آنجایی که لامپ‌های کم‌مصرف حاوی جیوه هستند در نتیجه اگر به هر دلیل بشکنند، جیوه داخل آن‌ها به هوای اطراف وارد می‌شود.

 

دانستنی های برق

دانستنی های برق ساختمان

 

جیوه، فلز مایع سمی است که در ترمومترها، باتری‌های الکتریکی و لامپ‌های کم‌مصرف بکار برده می‌شود. مسمومیت با جیوه که از آن با نام هیدرارژیریا (Hydrargyriasis) یاد می‌شود، در اصل یک نوع مسمومیت فلزی است که به واسطه قرار گرفتن در معرض جیوه یا ترکیبات آن بوجود می‌آید. جیوه فلز سنگینی است که می‌تواند به چندین شکل گوناگون وجود داشته باشد. همه این اشکال به استثنای جیوه مایع ابتدایی سمی هستند و مقادیر ناچیز آن‌ها (کم‌تر از یک گرم) می‌تواند مرگبار باشد. جیوه مهم‌ترین تاثیری که بر بدن می‌گذارد، این است که باعث بسته شدن رگ‌های خونی می‌شود و همین مساله مشکلات و تبعات آتی مسمومیت را به وجود خواهد آورد.

لامپ های فلورسنت و لامپ های فلورسنت فشرده (کم مصرف امروزی) بر پایه فناوری فلورسنس و تغییر طول موج نور ساخته شده اند و در واقع نور حاصل از آن ها ناشی از تخلیه الکتریکی بخار جیوه می باشد که به صورت پرتوهای مضر ماوراء بنفش تولید می شود.لذا دو عنصر مهم تشکیل دهنده این لامپ ها، که همان پرتوهای ماوراء بنفش و بخار جیوه می باشند، می توانند با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خود برای انسان ضررهایی به همراه داشته باشند.باید بدانید که عنصر جیوه و به تبع آن بخار جیوه یکی از عناصر سرطان زا و سمی در طبیعت هستند که عدم رعایت احتیاط در برخورد با آن ها می تواند خطرات ناگواری را پیش رو داشته باشد.همینطور نور ماوراء بنفش حاصل از تخلیه الکتریکی این گاز می تواند تاثیراتی بر پیشرفت شکل گیری سرطان داشته باشد. باید به این نکته هم توجه داشته باشید که لامپ‌های کم‌مصرف در زمان تولید روشنایی مشکلی از نظر مسمومیت جیوه ایجاد نمی‌کنند بلکه مشکل زمانی است که مقادیر ناچیزی از این جیوه بتواند بصورت بخار از درون لامپ خارج شود که این امر هم زمانی اتفاق می‌افتد که لامپ بشکند. گزارش‌ها حاکی از آن است که هر لامپ کم‌مصرف در صورت شکستگی، ۶ برابر بیش‌تر از سطح مجاز آلودگی تولید می‌کند.
 
تقریبا حدود ۹۹% بخار جیوه داخل یک لامپ فلورسنت ، درون ماده فلورسنس سفید رنگ موجود بر روی شیشه لامپ قرار دارد.لذا ابتدا به ساکن باید تلاش نمود از شکستن احتمالی لامپ تا جای ممکن جلوگیری به عمل آورد.به عنوان مثال باید در محیط هایی که احتمال شکست لامپ وجود دارد یا به گونه ای با کودکان در ارتباط است ، از چراغ های دارای حفاظ استفاده کرد ، همینطور تا جای ممکن این لامپ ها را در ارتفاع و دور از دسترس کودکان قرار داد.همچنین در مکان های متحرک (هم چون محیط قطار) سعی شود که لامپ ها بوسیله حفاظی شیشه ای یا پلاستیکی پوشانده شوند که در صورت شکست از نشر مواد جلوگیری شود.
 

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

 

اگر لامپ فلورسنت شکست ، با آن چه کار کنیم؟ اگر بوسیله قطعات شکسته یک لامپ فلورسنت مجروح شدید ، باید بدانید که این امر ممکن است باعث جلوگیری از انسداد خون شما شود(به دلیل وجود ماده فسفرسانس در آن) یا باعث مسمومیت شما شود (به دلیل وجود جیوه) لذا بهترین کار در این موقعیت این است که سریعا پس از شستشوی محل زخم با آب سرد به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید و مشکل پیش آمده را گزارش کنید.فراموش نکنید که حتما ذکر کنید که این جراحت از چه طریقی ایجاد شده است.اگر جراحت در ناحیه صورت و چشمها بود باید بیشتر دقت کرد.

 

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

 

نکات ایمنی هنگام شکسته شدن لامپ: – ابتدا به ساکن سعی کنید کودکان را از محیط دور کنید. – درب دیگر اتاق های مشرف به محیط را ببندید. – به سرعت پنجره ها را باز نمایید. – اگر دستگاه تهویه ، خنک کننده و یا فن روشن است آنها را خاموش کنید تا از انتقال بیشتر بخار جیوه به دیگر مناطق ساختمان جلوگیری کنید.البته اگر فنی هست که به سمت محیطی غیر از داخل ساحتمان باز می شود ، آن را روشن کنید تا به رفت و آمد هوای بیرون کمک کند. – اگر لامپ به صورت روشن شکسته است ، برای جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و یا آتش سوزی آن را سریعا خاموش کنید. – به مدت حداقل ۱۵ دقیقه محل را ترک نمایید که بخارجیوه موجود تا جای ممکن تخلیه شود و یا بر روی زمین بنشیند. – اگر بخشی از بدن به مواد داخل لامپ آلوده شده است ، سریعا آن را بشویید. – پس از گذشت زمان گفته شده می توانید با پوشیدن دستکش (برای جلوگیری از بریدگی دست) و همینطور ماسک به محیط خطر باز گردید. – به هیچ وجه از جاروبرقی برای تمیز کردن محیط استفاده نکنید ، این امر می تواند باعث پخش بیشتر آلودگی در هوای محیط شود. – ابتدا ذرات بزرگ تر را با دست جمع آوری کرده و در یک ظرف پوشیده مثل شیشه درب دار بریزید (ظرف نباید از جنس پلاستیک انتخاب شود). – سپس با استفاده از دو عدد خاک انداز ، یا وسیله مشابه همچون کاغذ مابقی ضرات را درون ظرف جمع آوری نمایید. – می توانید با قسمت چسب ناک نوار چسب پهن یا هر چیزی دیگری ذرات ریز را جمع آوری نمایید ، همینطور می توانید با استفاده از دستمال کاغذی یا امثال آن بعضی ذرات را دفع نمایید. – شیشه یا ظرف در بسته حاوی موارد فوق را در مکانی امن قرار دهید و بوسیله برچسب دیگران را از محتویات آن باخبر نمایید. – دست و صورت خود را بشوئید و شیشه حاوی قطعات شکسته را به نحو مناسبی دفع نمایید. – مواد در معرض آلودگی ، خصوصا مواد پلاستیکی که بخار جیوه را جذب می نمایند را بشویید. – اگر این اتفاق بر روی فرش یا موکت افتاده است ، سعی کنید آنها را به بیرون منتقل و پاکیزه نمایید،مواد ریز داخل پرز فرش می تواند برای کودکان ، سالمندان و خانم های باردار مخاطره آمیز باشد. – اگر امکان انتقال فرش به بیرون نیست ، هنگامی که پنجره ها باز هستند بوسیله جاروبرقی ذرات را دفع نمایید. – سعی کنید تا مدتی پنجره ها باز باشند. – می توانید در محیط هایی که احتمال شکست لامپ بیشتر است ، بر روی فرش پارچه یا روفرشی پین کنید تا نوبت بعد به راحتی بتوانید قطعات را جمع آوری نمایید.

 انتقال شبکه از طریق سیم کشی برق ( پاورلاین )

استفاده از اکسس پوینت یا مودم ADSL وایرلس کاراترین روش برای رساندن شبکه یا اینترنت به همه نقاط دفتر کار یا منزل است. اما در منزل یا محل کار شما ممکن است اتاق‌ها یا نقاطی وجود داشته باشند که به دلیل واقع شدن در طبقات دیگر، دور بودن از اکسس پوینت و یا وجود دیوارها یا موانع زیاد در سر راه اکسس پوینت، امواج وایرلس را با کیفیت مناسب دریافت نکنند و عملاً به نقاط کور آنتن دهی تبدیل شوند. حال اگر بنا به دلایل فنی یا مقرون به صرفه نبودن، امکان کابل کشی شبکه به آن نقطه هم وجود نداشته باشد پس راه حل چه خواهد بود؟

یک گزینه خوب برای دستیابی به یک اینترنت قابل اعتماد در نقاط کور خانه یا محل کار، تکنولوژی پاورلاین است. این نام گذاری به این دلیل است که در این فناوری، انتقال اطلاعات شبکه از طریق دوشاخه و سیم کشی برق صورت می گیرد. به بیان دیگر، تکنولوژی پاورلاین به شما اجازه می دهد سیم کشی برق محل کار یا خانه را به یک شبکه اترنت تبدیل کنید.

پاورلاین چگونه کار می‌کند ؟

پاورلاین شامل حداقل یک جفت آداپتور است که هر دو به پریز برق متصل می شوند. یکی نقش فرستنده را ایفا می‌کند و دیگری نقش گیرنده را.هر دو آداپتور دارای یک دوشاخه برق و یک پورت شبکه و یا کارت شبکه وایرلس هستند. پس از اینکه آداپتور فرستنده از طریق پریز برق، به برق ساختمان متصل شد، با اتصال کابل شبکه مودم یا اکسس پوینت به آن، این آداپتور از روی سیم‌های برق ساختمان اقدام به انتشار شبکه می‌کند. حال با اتصال آداپتور گیرنده به هر یک از پریزهای برق، این آداپتور سیگنال های شبکه را دریافت می‌کند و از طریق پورت شبکه ای که بر روی آن است، آن را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما با اتصال کامپیوتر خود به پاورلاین، گویی کامپیوتر خود را مستقیم به اکسس پوینت وصل کرده‌اید و لذا قادر خواهید بود به راحتی از شبکه استفاده نمایید. همچنین اگر پاورلاین شما امکان وایرلس هم داشته باشد شما می‌توانید از طریق تبلت یا موبایل خود نیز به صورت بی سیم به آن متصل شوید.

دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

چه زمانی به پاورلاین نیاز میباشد ؟

شبکه در نقاط دوردست

همان‌طور که در مقدمه مقاله اشاره شد متداول ترین کاربرد پاورلاین، مکان هایی است که سیگنال Wi-Fi ضعیف است یا اصلا وجود ندارد و نیز کشیدن کابل شبکه غیرممکن، سخت و یا غیر اقتصادی است.
این کاربرد ساده‌ترین نوع کاربرد پاورلاین است و لذا ساده‌ترین پاورلاین ها نظیر D-Link DHP-209AV نیاز شما را در این موارد برطرف خواهند کرد.

انتشار صوت و تصویر.

آداپتورهای پاورلاینی وجود دارند نظیر D-Link DHP-500AV و D-Link DHP-600AV/E که با سرعت های بالاتر از ۵۰۰Mbps کار میکنند و این سرعت ها می‌توانند پهنای باند مناسبی برای انتشار ویدئو و یا کنسول های بازی فراهم کنند. به طور مثال اگر می‌خواهید یک بازی تحت شبکه مانند Counter را انجام دهید و مودم یا اکسس پوینت شما برای انجام این کار مناسب نیست می‌توانید با خرید یک جفت پاورلاین و اتصال دو کامپیوتر به این دو پاورلاین، فارغ از نیاز به اکسس پوینت آن دو کامپیوتر را باسرعت بالایی به یکدیگر متصل کنید و بازی دلخواه خود را انجام دهید.

شبکه Wi-Fi متحرک.

نقاطی در خانه وجود دارند مانند زیرزمین یا پارکینگ که تقریباً هیچ وقت در آن‌ها نیاز به اینترنت و یا شبکه وای فای ندارید اما ممکن است در موارد خاصی این نیاز احساس شود. پس بهتر است به جای افزایش تعداد اکسس پوینت ها و یا خرید اکسس پوینت های پرقدرت گران قیمت یک جفت پاورلاین در اختیار داشته باشید تا هرجا این نیاز را داشتید و یک دوشاخه برق وجود داشت بتوانید یک شبکه وای فای بسازید.
پاورلاین هایی مانند D-Link DHP-W311AV می‌توانند این امکان را برای شما فراهم کنند.

دانستنی های برق ساختمان
آیا پاورلاین را در هر مکانی می توان استفاده کرد ؟

گرچه پاورلاین یک تکنولوژی انقلابی است اما به هر حال هنوز تکنولوژی است نوظهور و هنوز به تکامل نرسیده است و به طور فراگیر و در همه مکان ها و همه شرایط قابل استفاده نیستند یا کارآیی مناسب را نخواهند داشت که در ادامه مهم‌ترین آن ها را ذکر می کنیم:

  • در مکان هایی که قطع برق زیاد اتفاق می افتد.
  • در مکان هایی که نوسانات برق زیاد است.
  • در زمانی که آداپتور پاورلاین به صورت مستقیم به پریز برق متصل نمی‌شود و واسط هایی مانند چند شاخه و محافظ برق بر سر راه آن است.
  • در مکان هایی که چند کنتور برق، برق آن‌ مکان ها را کنترل می کند.
آیا استفاده از پاورلاین نیازمند دانش فنی است؟

پاسخ منفی است. شاید بتوان گفت راحت ترین دستگاه دیجیتالی از منظر راحتی استفاده، پاورلاین است. همان طور که پیشتر ذکر شد تنها دانشی که برای راه اندازی یک پاورلاین نیاز دارید دانستن چگونگی زدن یک دوشاخه به برق است و از این پس شما بدون اینکه دیگر بخواهید مانند مودم ADSL آن را تنظیم نمایید، خود پاورلاین باقی کار را برای شما انجام میدهد.

البته قابل ذکر است که در تعداد انگشت شماری از پاورلاین ها، همه چیز به این سادگی نخواهد بود و شما حتی برای راه اندازی اولیه هم باید از درایور و نرم افزارهای مخصوصشان استفاده نمایید.

همچنین در پاورلاین هایی که وایرلس هم هستند در صورتی که بخواهید از Wi-Fi آنها استفاده نمایید بدون شک مانند اکسس پوینت می بایست پاورلاین را برای اعمال تنظیمات دلخواه، پیکربندی نمایید.

سرعت پاورلاین چقدر است؟

امروزه هنگامی که شما می‌خواهید پاورلاین خریداری کنید بر روی آن‌ها سرعت هایی مانند ۲۰۰Mbps, 500Mbps و یا حتی ۱Gbps را خواهید دید. گرچه به طور معمول مودم ها و اکسس پوینت ها سرعت ۱۰۰Mbps را در اختیار شما می‌گذارند اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، در عمل سرعت پاورلاین ها ۲ یا ۵ و یا ۱۰ برابر سرعت شبکه معمولی نخواهد بود.

داستان از این قرار است که گرچه این اعداد بر روی پاورلاین ها نوشته می‌شود اما باید دانست که این سرعت ها، سرعت ایده‌آل و اسمی پاورلاین و در حقیقت سرعتی است که آن پاورلاین پیش از ورود داده به سیم برق می‌تواند ایجاد کند. اما آنچه که در عمل مشاهده می‌شود این است که بنا به دلایل متعددی نظیر فرسودگی سیم کشی ساختمان، فاصله بین آداپتورها، نوسانات برق، تداخلات ناشی از بقیه دستگاه ها مانند شارژر تلفن و … شما سرعتی بسیار کمتر از این سرعت را دریافت خواهید کرد.
تحربه نشان میدهد که در عمل از یک پاور لاین با سرعت ۵۰۰Mbps سرعتی حدود ۱۰۰Mbps و از یک پاورلاین باسرعت ۲۰۰Mbps سرعتی بین ۲۰ تا ۷۰Mbps را میتوانید انتظار داشته باشید.

البته چند نکته را در این خصوص باید در نظر داشته باشید:

نخست اینکه هر چه سرعت اسمی یک پاورلاین بیشتر شود تقریبا سرعت شما هم به همان میزان بیشتر خواهد شد. یعنی سرعتی که از پاورلاین ۵۰۰Mbps در یک محل دریافت می‌کنید حدود ۲٫۵ برابر سرعتی که از یک پاورلاین ۲۰۰Mbps در همان مسیر دریافت میکنید خواهد بود.

دوم اینکه شما زمانی می‌توانید از سرعت های بالا نهایت استفاده را ببرید که اکسس پوینت یا مودم شما نیز توانایی ارسال داده با سرعت بالا را نیز داشته باشد. به طور مثال اگر اکسس پوینت شما تنها پورت های اترنتی با سرعت ۱۰۰Mbps داشته باشد و شما یک پاورلاین ۳۰۰Mbps ای را خریداری کنید گرچه سرعت بین دو فرستنده و گیرنده وایرلس ۳۰۰Mpbs خواهد بود اما مسلماً سرعت استفاده شما از اینترنت یا شبکه ای که اکسس پوینت در آن قرار دارد از ۱۰۰Mbps تجاوز نخواهد کرد.
البته در مورد پاورلاین هایی که به طور مستقیم و بدون نیاز به اکسس پوینت می‌توانند به یکدیگر متصل شوند دیگر این قانون وجود نخواهد داشت.

به هر حال اگر در ایران هستید و از پاورلاین تنها برای استفاده از اینترنت می‌خواهید استفاده کنید با توجه به اینکه معمولاً سرعت اینترنت شما از ۲Mbps تجاوز نخواهد کرد نیازی نیست پارامتر سرعت را در خرید پاورلاین مد نظر قرار دهید. اما اگر میخواهید از پاورلاین برای بازی یا فیلم دیدن در شبکه استفاده کنید هر چه پاورلاینی با سرعت بالاتر خریداری نمایید ریسک کمتری نموده اید.

چه تعداد پاورلاین می‌توانم داشته باشم؟

در مورد تعداد گیرنده گرچه برخی تولیدکننده ها ادعا می‌کنند محدودیت خاصی وجود ندارد و در برخی موارد مانند پاورلاین DHP-601AV دی لینک گفته می‌شود که شما می‌توانید تا ۶۴ گیرنده را به شبکه متصل نمایید، اما تجربه نشان داده است که در هر مسیر برقی که از یک کنتور تغذیه می‌شود حالت بهینه استفاده از حداکثر ۸ پاورلاین خواهد بود. به هر حال در مورد تعداد پاورلاین هایی که می‌خواهید بخرید بهتر است که دو نکته را در نظر داشته باشید.

نخست اینکه هرچه تعداد پاورلاین در شبکه شما کمتر باشد بهتر است. لذا در هنگام خرید پاورلاین به نیازهای آینده خود توجه کنید و پاورلاینی با تعداد پورت مناسب را انتخاب کنید تا با افزایش تعداد دستگاه هایتان، نیاز به خرید پاورلاین جدید نداشته باشید. به هر جهت اگر نیاز به افزایش پوشش دهی شبکه پیدا کردید توصیه می‌شود به جای افزایش تعداد پاورلاین ها تا جایی که امکان دارد از پاورلاین های وای فای استفاده نمایید.

دوم اینکه برای استفاده بهینه و حداکثری از توانایی پاورلاین و جلوگیری از بروز مسائل ناسازگاری و پشتیبانی بهتر است همه پاورلاین ها را از یک مدل خریداری کنید. در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل عیب یابی و رفع مشکل، بسیار سخت و تقریباً غیرممکن خواهد بود.


 


دانستنی های برق ساختمان

دانستنی های برق ساختمان

ساخت نوعی جوهر رسانا با خاصیت کشسانی که تولید لباس های هوشمند را ممکن می کند

رویای داشتن کامپیوتر روی لباسهایمان ممکن است کمتر از آن چیزی که تصورش را می کنید به طول بیانجامد. پژوهشگران ژاپنی نوعی جوهر رسانای قابل چاپ ساخته اند که حتی در صورتی که سه برابر طول واقعی اش آن را بکشید باز هم مدار را حفظ می کند و به لطف آن می توانید لباس های ورزشی مجهز به حسگر، دنبال کننده فعالیت و دیگر دستگاه های پردازشی بسازید.

اما نکته کلیدی در ساخت این جوهر استفاده از ترکیب فلورین، نوعی حلال اورگانیک و ذرات نقره است که پس از ترکیب شدن با یکدیگر، حتی در شرایط غیر عادی نیز الکتریسیته را از خود عبور می دهند.

نمونه فعلی ساخته شده برای این جوهر نوعی مچبند است که حرکات ماهیچه را دنبال می کند و ایده ای کاملا خام محسوب می شود؛ از همین رو، پیش از آنکه این مچبند را جایگزین دستبدها و ساعت های هوشمند قدم شمار خود نمایید لازم است که شدت جریان برق ورودی به آن از میزان فعلی اش کمتر شود.

با این همه، جالب است بدانید که پرینت این جوهر بسیار ساده است و به همین خاطر تولید آن در مقیاس های بالا برای استفاده روی تی شرت ها و مچبندها نیز به نسبت آسان خواهد بود.

گفتنی است هم اکنون هم لباس های هوشمند برای دنبال کردن تناسب اندام ساخته شده اند اما این نوآوری، تولید آنها در مقیاس تجاری و پوشیدنشان را راحت تر خواهد کرد.